GYVA STUDIJA

„Jeigu gali kiti – galiu ir aš”, – sako vilnietė Giedrė Klimaitytė-Pesliakienė (37) – fotografė, menininkė, ilgametė fotostudijos „Foko“ asistentė skirtingų projektų vykdyme, pagal išsilavinimą verslo projektų valdymo specialistė, VPVPMC fotografijos absolventė. Vedina noro tobulėti kaip fotografė, susikurti asmeninę darbo vietą, savarankiškai planuotis laiką, megzti naujus kontaktus bei įvairiapusiškai išsiskleisti per kūrybą, prieš metus atidarė foto ir kūrybos erdvę „Gyva studija“. Pavadinimas simbolizuoja gyvybę ir nuolatinį veiksmą joje: ateinančius žmones, jų juoką, skirtingo pobūdžio veiklas, renginius, susitikimus, fotosesijas, dirbtuves.

Giedrė prisipažįsta neturėjusi verslo plano ir viską dariusi labiau iš pajautimo: „Idėją įgyvendinau visiškai ramiai, žinodama, ko noriu, apgalvojusi ir turėdama viziją kaip viskas atrodys. Didelių pinigų neturėjau, panaudojau apie 2000 Eur asmeninių santaupų nuomai ir kitoms einamosioms išlaidoms. Didžiausios investicijos buvo mano laikas, nes viską dariau pati“.

Tvaraus gyvenimo idėjos studijoje

Patalpų nuomai pašnekovė ieškojo apie pusę metų, o pagrindinis atrankos kriterijus pirmiausia buvo patogi vieta darbui: apšvietimas, lokacija, įėjimas iš lauko. Suradus tinkamą variantą, pradėjo aiškiai dėliotis vaizdas: „Studijos įrengimas daug nekainavo, nes visą įrangą ir techninius dalykus jau turėjau arba pasiskolinau iš Foko studijos. Esu už tvarias idėjas, todėl ką tik galėjau pasidariau savo rankomis, o visa studija surinkta iš kažkur kažkaip: išsidažiau sienas, iš dėžių pagaminau dekoratyvinį židinį, didelę dalį baldų atvežiau iš savo namų, o kiti daiktai pirkti panaudoti arba tiesiog atrestauruoti. Čia gausu augalų, jaukumą sukuria aromatinės žvakės, kurių kvapas susilieja su maloniu kavos aromatu. Viskas įrengta taupiai, panaudojant antrines žaliavas ir nuolat keičiasi (baldai sukasi ratais, atsiranda skirtingose vietose). Kai ten esu, dažnai pagaunu save mąstant, kaip gerai joje jaučiuosi“.

Atsidaryti karantino metu – rizika ar privalumas?

„Gyva studija“ įsikūrė per karantino ribojimų piką, kitiems verslams užsidarinėjant, esant griežčiausiems ribojimams. Nors palaikymo sulaukė iš vyro ir kolegų, netrūko abejojančių ar tikslinga atsidarinėti, kai tokia bloga situacija. Visgi Giedrė teigia ėjusi pakankamai ryžtingai, o dėl ekstremalios padėties nesigąsdinusi: „Turiu gerą užnugarį – visą būrį patarėjų bet kokiu klausimu. Atsidarius studiją, vartotojus ir poreikį padiktavo tuometinė pandeminė situacija, surikiavusi taip, kad pagrindiniai mano klientai iki šiol yra įmonės, fotosesijas daugiausiai darau produktines. Fotografuodama tik produktus (be modelio), turėjau galimybę darbuotis netgi kai viskas buvo uždaryta ir mano verslas vystėsi pilnu pajėgumu. Klientas atneša, paduoda maišą produktų ir viskas, galima dirbti be jokio kontakto“. Menininkė pastebi, produktinių fotosesijų poreikis auga, nes per karantiną verslams persikėlus į internetą, įvairiausių el. parduotuvių tik daugėja: „Visiems reikia video, nuotraukų ir nebūtinai produktų, o savęs. Kaip paslauga atsiranda įvaizdžio fotosesijos, poreikis auga“.

Internetas – neišvengiama būtinybė

Pesliakienė sako marketingui ir reklamai papildomų finansų neskyrusi, viską darė pati, tikslingai ties tuo dirbo: „Kartu su studija susikūriau asmeninį internetinį puslapį, rašiau straipsnius, dariau įrašus soc. tinkluose, o, kad klientai lengviau susirastų informaciją apie naują studiją, visur žymėjau raktinius žodžius (hashtag), naudojau SEO. Dariau nemokamas fotosesijas influenceriams, kurie viešino nuotraukas platesnei auditorijai, dalinosi su sekėjais ir sklindant informacijai iš lūpų į lūpas, sulaukdavau klientų“. Kalbant apie verslą, pašnekovė įsitikinusi: „Jei jūsų nėra internete, tai jūsų turbūt nėra išvis. Labai svarbu, kad būtumėte matomi: rodykite savo darbus, rezultatus, rinkite rekomendacijas, gerus atsiliepimus. Visa tai labiau sustiprins pasitikėjimą ir naujų klientų pritraukimą išbandyti jūsų siūlomas paslaugas“. Fotografė nemažai klientų sulaukia iš google paieškos sistemos, kurie organiškai patys ją susiranda (pagal lokaciją ir pan.).

Kintamos pajamos ir didžiulė konkurencija neleidžia atsipalaiduoti

Kalbant apie mažesnes fotostudijas sostinėje, pašnekovė neslepia didelės konkurencijos: „Klientams pasirinkimas didelis, pasiūla plati: įvairiausių stilių erdvės su mažiau ar daugiau dekoracijų, skirtingais fonais ir pan. Šis verslas nepastovus, dinamiškas, todėl nuolat reikia planuotis, turėti santaupų nenumatytiems atvejams. Būna mėnesių, kai beveik nieko neuždirbi“. Geriausiai pasiteisinęs metodas – gautas pajamas iš užsakymų investuoti atsargiai, po truputį. Neseniai „Gyvą studiją“ papildė 2 žmonės: visažistė ir stilistė, padedanti su drabužių stiliumi ir pačio kadro stilizavimu. „Smagiai darbuojamės, esu patenkinta, laiminga. Meistrės puikiai išmano savo sritis, supranta ką daro, tikrai padeda. Trise esame bendražygės, bendramintės, siekiančios save realizuoti, tobulėti, įgyvendinti naujas idėjas, o klientams pasiūlyti geriausias patirtis, dovanoti gražiausius atsiminimus“.

Nuo fotosesijų iki kūrybinių dirbtuvių

„„Gyvos studijos“ dėka išsigryninau norus, nes pradėjusi nuo fotografijos, neilgai trukus ją apjungiau į vieną kūrybos erdvę kartu su savo meniniais darbais, rankdarbiais“, – džiaugsmais dalijasi talentinga moteris ir priduria, kad į fotosesiją atėję žmonės nustemba pamatę ir kitą, kūrybinę jos pusę: malų (meditacijos karolių) vėrimas, apyrankės, kaklo papuošalai, natūralios aromatinės žvakės iš eterinių aliejų, su šviesa ant drobės piešti foto paveikslai. Šiuo metu Giedrė siūlo fotosesijas, salės nuomos paslaugas ir jos vedamus kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus. „Studijoje nuolat vyksta veiksmas: gimtadieniai, mergvakariai, smagios, prasmingos veiklos. Susitikimų metu gaminame originalius dirbinius, kuriame, eksperimentuojame, besidomintiems pasakoju apie akmenis, jų ypatumus, savybes. Dažnai sulaukiu klientų, ieškančių patalpų produktų pristatymui, live‘ams, real‘sams filmuotis, verslo susitikimams“.

Giedrė pataria išsinagrinėti rinką, kliento poreikius, mokytis lankstumo. „Išsigryninkite idėjas, vertybes, aiškiai žinokite ko norite, tikėkite, drąsiai, iš širdies darykite ir nepasiduokite. Anksčiau ar vėliau jums pavyks, o klaidos skatina judėti į priekį. Nuoširdus bendravimas su klientu, universalumas, jei reikia, sprendimo variantų pasiūlymas ir kokybės užtikrinimas atves naujų klientų, nuties kelią į sėkmę“.

 

Teksto autorius: Giedrė Kakstovienė, www.bznstart.lt