Piešimas su šviesa

Dažniausiai, kai pasakau, kad čia atspausdintos mano darytos nuotraukos, retas kuris supranta kaip tai padaryta ir iš vis kad čia nuotrauka :) Taigi kas tai yra, kaip veikia ir kaip išbandyti patiems? Pabandysiu viską aprašyti kuo paprasčiau ir aiškiau.

PIEŠIMAS SU ŠVIESA - tai yra kai fotografavimo metu yra piešiama ore su šviesos šaltiniu. Galimas ir atvirkštinis variantas, kai šviesos šaltinis nejuda, o piešiama fotografavimo metu judinant kamerą. Tačiau aš kalbėsiu tik apie pirmą variantą, kurį pati naudoju. Taigi, Jums reikės - fotoaparato, stovo ir šviesos šaltinio, tai gali būti prožektorius, LED šviesos, šviečiančios lazdelės, bengalinės ugnelės ir t.t. Tokiam fotografavimui reikalinga TAMSA, tai arba reikia palaukti, kol normaliai sutems, arba uždengti langus šviesai nepralaidžiomis užuolaidomis. Bet kokia papildoma šviesa apšvies Jus, patalpą ir daiktus, esančius aplink. Tai jeigu norite, kad nuotraukoje matytųsi tik Jūsų piešinys su šviesa, reikalinga aklina tamsa.

Toliau TECHNINIAI DUOMENYS ir kiti nustatymai. Fotoaparatą pritvirtinkite prie stovo 3-5 metrų atstumu nuo šviesos šaltinio. Kuo labiau atsitrauksite, tuo didesnį plotą savo piešiniui turėsite. Fotografavimui siūlyčiau rinktis objektyvą su 50 mm židinio nuotoliu. Taip išvengsite bereikalingų iškraipymų ir gausite realiausią vaizdą. Kitus nustatymus aš renkuosi tokius, diafragma - nemažiau F10, kad būtų pakankamai ryšku, jeigu daug judėsite, o išlaikymą kuo ilgesnį - man dažniausiai užtenka 30 s. Tai ir bus Jūsų laikas, per kurį turite spėti nupiešti viską, ką sugalvojote. Todėl jei matote, kad nespėjate, išlaikymą padidinkite, o jei viską nupiešėte ir dar turite laukti, kol fotoaparatas baigs fotografuoti, tuomet jį atitinkamai pamažinkite.

Prieš fotografuojant svarbu nustatyti ryškumo zoną. Reikia, kad kas nors atsistotų į tą vietą, kurioje bus piešiama su šviesa. Jeigu esate vienas ir niekas Jums negali padėti, tai ten pastatykite kėdę ar kitą didesnį daiktą. Tuomet sufokusuokite į objektą ir nustatykite MANUAL ant objektyvo, kad prieš fotografuojant nenusimuštų ryškumo zona. O tą vietą, kur stovėjo kėdė ar žmogus, ant žemės pažymėkite su ryškesne lipnia juosta ar kitu nejudinamu daiktu, kuris matytųsi tamsoje. Tai bus taškas, kuriame Jūs turėsite atsistoti, kai piešite su šviesa.

Dabar jau galima FOTOGRAFUOTI. Pasiruoškite prožektorių ar kitą šviesos šaltinį ir atsistokite ant pažymėto taško. Jei esate vienas, prieš tai nusistatykite laikmatį, kad fotoaparatas įsijungtų po kelių sekudžių ir tada atsistokite į vietą. O jei turite kieno paprašyti, tegul paspaudžia paleidimo mygtuką. Tada iš kart galite pradėti piešti. Piešiama yra atsistojus priešais kamerą ir su prožektoriumi šviečiant į objektyvo pusę. Tam Jūs turite 30 s ar tiek laiko, kiek nustatėte išlaikymą. Visą ta laiką dega kameros lemputė ir fotografuoja Jūsų darbą. Čia svarbu pažymėti, kad fotografuojamas vaizdas nuotraukoje gausis ATVIRKŠČIAI, t.y. veidrodžio principu. Todėl jei norite parašyti žodį, tai Jums atsistojus priešais kamerą, jį reikės rašyti iš kitos pusės - iš dešinės į kairę. O raides dėlioti taip, tarsi rašytumėte atvirkščiai. Kai pabandysite pirmą kartą, suprasite, apie ką aš kalbu :) Lygiai tas pats su piešinėliais.

Kitas dalykas - norint padaryti tarpą tarp linijos, tarkim rašant žodį atskiromis raidėmis, reikia parašius vieną raidę išjungti prožektorių, tada jį atvestį į tą vietą, kurioje pradėsite rašyti naują raidę ir vėl įjungti prožektorių. Parašius raidę vėl išjungti ir vėl įjungti prieš rašant naują raidę. Taip kartoti, kol parašysite visą žodį ar nupiešite atskiras piešinio detales. O norint padaryti tokią, kaip ryškiai šviečiančią žvaigždę, prožektorių toje vietoje reikėtų sustabdyti ir palaikyti 1-2 sekundes. Be to, įdomiausia yra tai, kad Jūs nieko nematysite ką piešiate, o rezultatas išryškės tik nuotraukoje. Todėl viso proceso metu Jūs būsit tarsi aklas ir net neįsivaizduosite, kas gausis, nes piešiant su šviesa ore, ji juk nepalieka linijos, kaip pieštukas ar kita rašymo priemonė. Va čia ir yra visas smagumas :)

Taigi, dabar piešimą su šviesa galite išbandyti tiesiog namuose. Pirmas kartas visada būna nedrąsus ir jaudinantis, todėl reikia pasirįžti ir pradėti. Tuo labiau, kad piešti su šviesa gali ir patys mažiausi, svarbiausia jau stovėti ant kojų ir išlaikyti prožektorių rankoje. Todėl linkiu Jums daug teigiamų emocijų ir šypsenos veide, ypač kai pamatysit, ką pripiešėt.